Hegyesi Imola: óvodapedagógus
Már gyerekkorom óta az volt az álmom, hogy taníthassak, minden tevékenységben részt vettem amely a gyerekek tanításával, a gyerekekkel való foglalkozásról szólt. Amikor elvégeztem az iskolát nem volt számomra kérdés, hogy milyen úton indulok. 2013-ban befejeztem a tanulmányaimat a Nagyváradi Egyetemen, Óvodai és elemi oktatás pedagógiája szakon, megkaptam az első csoportomat amelyet kicsit félve vezetgettem. Sok dolog még kérdéses volt számomra, de egy valamit biztosan tudtam azt, hogy a néptánc, népdal, népi mondókák és hagyományaink továbbadása számomra a legfontosabb küldetés. Minden képzésen részt vettem amely a foglalkozás megtartásához ötleteket, módszertani javaslatokat ad, nagyon sokat foglalkoztam a témával még a tanulmányaim befejezte előtt, sőt az államvizsgámat is ebben a témakörben irtam. Mindezek mellett a néptánc mindig is nagy szerelem volt az életemben. Gyerekként kezdtem a táncot nagynéném példamutatása és bátoritása nyomán, sajnos gyerekként a sok betegeskedés miatt egy kis időre abba kellett hagynom, de soha nem adtam fel, tiniként újra kezdtem sokkal nagyobb elhivatotsággal és kitartással.
A Ciróka-maróka foglalkozásokat Rácz Kitti kezdeményezésére kezdtem el, ketten kezdtük el először Borson, felváltva tartottuk a foglalkozásokat. Mindig is ragaszkodtunk ahhoz, hogy a mondókák népi eredetűek legyenek de szeretünk volna valami teljesen egyedit alkotni, ekkor jött az ötlet, hogy csak bihari mondókákat használjunk és azóta is ehhez tartjuk magunkat. Nagyon örülök, hogy az ő biztatására később teljesen átvettem a borsi foglalkozások vezetését, emellett pedig egyéb felkéréseket is kaptunk, így jutott el a Ciróka-maróka Kisszántóra és Biharszentjánosra is. Az az álmunk, hogy a foglalkozásokról mindenki tudomást szerezzen és találkozzon vele.
Miért szeretek én Ciróka-maróka foglalkozásokat tartani?
Először is azért mert olyan mondókákat adhatok tovább amelyek különlegesek, amelyeket nem lehet akárhonnan elérni, sőt kevésbé ismertek. A bihari mondókák, a népdalok, néptánc továbbadása számomra az életem fontos része, elhivatása. Nekem nagy szerelmem a néptánc és a gyerekekkel való munka, a Ciróka-maróka e kettő ötvözése. Szerintem a legszebb hivatás gyerekekkel foglalkozni, nézni azt ahogyan örülnek minden apróságnak, ahogyan örülnek Mikkának és Makkának pedig már sokadjára látják. Személy szerint engem feltöltenek ezek a foglalkozások nagyon sokat kapok a gyerekektől és nagyon sokat tanulok én is. Olyan jó látni a gyerekek őszinte mosolyát és hallgatni a legszebb zenét a világon a gyermeki kacajt.
Rácz Kitti: óvodapedagógus
1997-ben gyerekként csöppentem a néptánc, a népdal és a hagyományőrzés világába. A Galagonya Néptáncegyüttes tagjaként rengeteg új élménnyel és tudással gazdagodtam.
Tanulmányaimat 2011-ben fejeztem be a Nagyváradi Egyetemen, Óvodai és elemi oktatás pedagógiája szakon. Majd 2013-ben beiratkoztam a Francisc Hubic művészeti iskolában, ahol a népdaléneklés csodálatos világába kalandozhattam és pontosíthattam énektudásomat is.
Jelenleg a nagyváradi Orsolya óvodában vagyok címzetes óvónő. Az óvónői munka mellett rengeteg továbbképzésen vettem részt. Népi gyermekjáték, néptánc, mondókázás területén is. A képzéseken szerzett tapasztalatok és a néptáncos évek során elsajátított tudás adta az ötletet a Ciróka-maróka beindításához.
Foglalkozásokat jelenleg Nagyváradon és Borson tartok. A találkozókon nagyon sok anyukával és csöppséggel ismerkedhettem meg. Felemelő érzés látni őket, az együtt töltött idő ilyen módon értékes és hasznos lehet. Hasznos számomra is, hiszen rengeteget tanulhatok a gyerekektől és szüleiktől. A sok-sok mosoly, a hangos kacagás és a sok elégedett tekintet bizonyíték számunkra is, hogy a befektetett munka meghozta és meghozza gyümölcsét.
Sok szeretettel, rengeteg mókával, kacagással és még több meglepetéssel várok továbbra is minden kisgyermekes családot Ciróka-maróka foglalkozásaimra! Kitti
Hogyan indult a Ciróka-maróka baba-mama foglalkozás?
Néhány évvel ezelőtt Hegyesi Imola kolléganőmmel elvégeztünk egy tanfolyamot, ahol mondókákról, ölbeli játékokról tanulhattunk. Az oklevél megszerzése után bihari mondókás könyveket lapozgattunk és elindítottuk saját foglalkozásainkat, helyi mondókák felhasználásával. Sok család jött hozzánk cirókázni, és közülük nagyon sokan rendszeres vendégeink. Van olyan anyuka aki kisebb testvérrel tért vissza hozzánk. Sok apró történetet mesélnek, amikor a nagyobb testvér a kicsivel mondókázik, játszik. Több helyszínen tartottunk már foglalkozásokat. Jelenleg Nagyváradon két helyen, valamint Borson és Biharszentjánoson cirókázhatnak a mókázni vágyó családok.
Miről is szól a foglalkozás?
A gyerekek és a szülők együtt játszanak, kacagnak, mondókáznak, énekelnek és táncolnak. A játék történhet a szőnyegen, a széken, anya vagy apa ölében és karjában vagy éppen a levegőbe repítve. A mondókázás után, fogadjuk állandó kicsi vendégünket Makkát és az ő barátait, akik minden alkalommal meglepetésekkel készülnek a gyerekeknek.
A mondókák és népdalok kizárólag népi eredetű és többségében bihari gyűjtésekből választottuk, hiszen fontosnak tartjuk, hogy minden gyerek megismerkedjen azokkal a mondókákkal, énekekkel, amiket nagymamáinktól tanultunk. Nagymamáink játékötleteit, mondókáit és a hozzá tartozó csattanókat ismét leemeljük a poros polcokról és az anyukák elé tárjuk, játékos, vidám, közösségépítő formában. A mondókák és énekek anyaga alkalmazkodik az évszakokhoz, az ünnepekörökhöz, jeles napokhoz is.
Miért szeretik a foglalkozásokat a családok?
A Ciróka-maróka baba-mama foglalkozás babáknak és mamáknak egyaránt értékes és hasznos időtöltés. Hogy miért szeretnek cirókázni a családok? Az anyukák azért, mert kimozdulhatnak a mindennapi macskakerékből, új családokkal, anyukákkal ismerkedhetnek meg, tapasztalatokat cserélhetnek és nem utolsó sorban új mondókákat, énekeket, játékötleteket tanulhatnak meg. A kicsiknek pedig azért, mert más gyerekekkel találkozhatnak, fejlődik szókincsük, ritmusérzékük, memóriájuk, beszédértésük, ezek mellett pedig az érzelmi életükre is pozitív hatással vannak ezek a találkozók. A közös játszás, kacagás, mókázás és táncolás erősíti az anya-gyerek kapcsolatot, hiszen folyamatosan kontaktusban vannak, a gyerek látja az anyuka mosolyát, örömét és érzi a nagy-nagy szeretetet. Az anyuka szeretete ott rejtőzik minden mondókában, mosolyban, játékban. Felemelő érzés látni az önfeledten kacagó és büszke anyukákat, akik a kicsik minden mozdulatát lesik és a foglalkozás során csak értük, csak nekik tevékenykednek és mókáznak.
A foglalkozásokra a bölcsődébe, óvodába készülő gyerekeket is várjuk, akik megismerkedhetnek velük egykorú kicsi barátokkal, megszokják a közösséget, a társakat, a csoportos foglalkozásokat, ami pozitív hatással lehet a későbbi bölcsődei vagy óvodai beszoktatásra is.