Kedves szülők tudom és én is tapasztalom, hogy nagyon nagy az elvárás a mai édesanyákkal ,szülőkkel szemben, legyen tisztaság, főtt étel minden nap és még a külső is legyen tökéletes elfáradtok, elfáradunk. De hiszem, hogy nem az a megoldás, hogy a pici gyerek kezébe nyomjuk a telefont/tabletet és könyörgöm ne tegyétek, óriási károkat okoz. Kérjetek segítséget, merjetek segítséget kérni családtagoktól, barátoktól, bizony néha nem egyszerű egy picikével, aki éjszaka nem alszik nappal, egész nap sír.
Tudom és tapasztalom én is néha nagyon nehéz és borzasztó hosszú tud lenni egy nap, de akkor mivel próbálkozunk inkább elektronikai kütyü helyett? Sétáljunk vele a szabadban. Tudom előfordul, hogy semilyen babakocsiba, kocsiülésbe, bicikliülésben nem ül, akkor próbáljuk meg a hordozót. Játszunk vele a földön, szőnyegen jobbnál jobb játszószőnyegek vannak akár már készen is kaphatóak, de nagyon szívesen varrnak, is itt említeném meg a Textilmókát (https://www.facebook.com/search/top?q=textilm%C3%B3ka). Olvassunk a piciknek leporellókat, mondókázzunk. Nem baj ha csak egy párat tudunk, mondogassuk csak azt a párat. Az internet a lehetőségek tárháza, keressetek minket a Ciróka-maróka oldalon mindig nagyon sok mondókát posztolunk. Merjetek a világ nyomásának ellenállni és még egyszer kérlek titeket ne, adjatok pici babáitoknak telefont, ne nézzék a tévét. Sok helyről halljuk a ֦„jótékony” hatását, ennek ne dőljetek be, az élőbeszédnél nincsen jobb. Igenis meg tud később is tanulni angolul, románul nem ez a legjobb módja, hogy nézi a tévét. Óvodapedagógusként azt látom, hogy rengeteg kisgyerek úgy kerül óvodába három évesen, hogy nem tud beszélni de nem is kommunikál, nem tudja megértetni mit szeretne. Ez számára is frusztráló. Képzeljük magunkat a helyébe mi, hogyan éreznénk magunkat ha bekerülnénk egy helyre ahol nem értenek és nem is tudjuk megértetni magunkat. Eljön az a kor amikor együtt nézhetünk meséket, mert vannak természetesen jó mesék, fejlesztő játékok de ezeket felügyelettel és időkorláttal engedjük meg.
Fogadjátok néhány neves szakember véleményét.
Uzsalyné Pécsi Rita: Ebben egyöntetű a kutatók véleménye: hároméves korig nulla képernyő! Itt nem arról van szó, hogy apa telefonján – vele együtt! – megnéz egy pár perces animációt, játékot, fényképet. Hanem a rendszerességről, a hosszú negyedórákra, félórákra odatett képernyőről. Gyakran hiszik azt a szülők, hogy mennyire koncentrál a baba, holott szó sincs erről: transzhatás alatt áll. Az okoseszközöknek vannak előnyeik, de a legkisebbeknek semmilyen hasznot nem nyújtanak. Sőt ebben az életkorban visszafordíthatatlan károkat okoznak. Több kutató mondja – s ezt ön is hangsúlyosan idézi a könyvében és az előadásain –, hogy az okoseszköz, a képernyő elektronikus drogként hat.
Vida Ágnes: Sokan felkapják a fejüket arra, hogy 2 éves kor előtt egyáltalán ne nézzen a kicsi képernyőt, ez néhány szülő szerint nagyon szigorú ajánlás. Mi áll a háttérben? 1 éves kor előtt a baba szemizmai nem elég erősek, ha egy irányba néz hosszasan (márpedig ha pl. mesét néz egy monitoron, akkor ez történik), meg kell erőltetnie a szemizmait, hogy fókuszálni tudjon, ez pedig szemtengelyferdüléshez és szemromláshoz vezethet. Sajnos ez a hatás már akkor is fellép, ha csak egy 5 perces rövid kis mesét néz meg.
Képernyők, kütyük: Mennyit és mikortól használja őket a gyerek?
Az elmúlt években rengeteg vitát generált a szülők és a szakemberek körében is, mennyit és hogyan használják a gyerekek a képernyőket, most azonban járványhelyzet keresztülhúzza ezt is, hiszen a társas kapcsolattartás legfőbb eszközévé léptek elő a digitális eszközök, arról nem is szólva, hogy az iskolai oktatás is ezen zajlik, de sok esetben a baba-mama foglalkozások, különórák, edzések is ezen zajlanak. Hogyan értékeljük át a képernyőhasználati szokásokat ebben az esetben? Az Egészségügyi Világszervezet 2019-ben tette közzé legújabb ajánlását a képernyőhasználatra vonatkozóan, eszerint:
- 1-2 éves kor alatt egyáltalán ne legyen a gyerek képernyő előtt, 2-5 éves kor között is maximum 1 órát, szülői felügyelet mellett.
- elalvás előtt egy órával se a gyerekek, se a kamaszok ne legyenek képernyő előtt, mert ez rontja az alvásminőséget
- Ne aludjunk a telefon/tablet közelében, ne hagyjuk bekapcsolva éjszakára és kapcsoljuk ki az értesítéseket is.
- Evés közben se a gyerekek, se a felnőttek ne nézzenek képernyőket
- Családi programoknál (beszélgetés, társas stb.) is tegyük el ezeket, ne legyen bekapcsolva „háttérzajként” se
- Ha sétára, kirándulni indulunk, kapcsoljuk ki az értesítéseket és csak kevés fotót készítsünk, ne fotózzunk, kamerázzunk folyamatosan
- Ha hosszabb időt töltünk a képernyő előtt, 2 óránként tartsunk szünetet, mozogjunk és igyunk valamit.
A részletesebb ajánlás szerint:
0-1 éves korig
- A baba legyen fizikailag aktív naponta többször változatos formában és amíg nem kúszik-mászik töltsön legalább naponta 30 percet hason.
- Ne ültessük napi 1 óránál többet (pihenőszék, etetőszék, autósülés, bébikomp, babakocsi)
- 1 éves kor alatt egyáltalán ne, nézzen képernyőket
- Amikor ül, olvassunk, mondjuk neki mesét, mondókát, történeteket!
1-2 éves korig
- Legalább napi 180 perc változatos fizikai aktivitás szükséges napi több részletben
- 1 óránál többet ne ültessük (naponta összesen és soha ne, ültessük hosszasan egyhelyben)
- 1 éves korban a nyugalomban töltött képernyőidő (pl. tévé- vagy videónézés, videójátékok, amit egy helyben kell csinálni) nem ajánlott, 2 éves korban a nyugalomban töltött képernyőidő legfeljebb összesen napi 1 óra lehet (a kevesebb jobb)
- Amikor ül, olvassunk, mondjuk neki mesét, mondókát, történeteket!
Felhasznált irodalom: https://www.kismamablog.hu/gyermekneveles/kepernyok-kutyuk-mennyit-es-mikortol-hasznalja-oket-a-gyerek