Mondóka ötletek a legkisebbeknek

Egy kisbaba születése hatalmas öröm a család számára. Az első hetekben azon aggódunk eleget eszik, eleget alszik-e a kisbabánk. Ez az aggodalmunk természetesen sosem múlik, de ha szépen fejlődik és kiegyensúlyozott, nyugodt babánk van, kicsit fellélegzünk, megnyugszunk és ezek után azon törjük a fejünket mit is játszunk ezzel pici, törékeny kisdeddel.

Az üzeletek tele vannak rengeteg fejlesztő és kevésbé fejlesztő, felesleges játékokkal is. A sok-sok színes, zenélő, műanyag játékok felhalmozódnak, a kisgyerek érdeklődését le is köti némelyik, a többit pedig félre tesszük és később vesszük elő. Az üzletek polcairól tudnunk kell választani, hogy azok a játékok valóban fejlesztő, esztétikus és a legfontosabb, biztonságos legyen.

Nagymamáink korában nem voltak ilyen játékeszközök és mégis csodálatosan feljlődtek a babák. Nagymamáink ölbe vették a babákat, énekeltek és játszottak velük mindenféle kütyük nélkül.  Ezek a közös játékok a legfontosabbak a baba számára, de az anyukának is rengeteget tud nyújtani. Egymással szemben helyezkednek el, látják egymás mosolyát, örömét, mimikáját ezzel gazdagodik kapcsolatuk. “Az érintés, az ölelés, a testközelség ebben a pici korban nélkülözhetetlen. A gyermeki léleknek és testnek ez az egyetlen kívánsága ebben a szenzitív életszakaszban, ami sosem lesz megvásárolható.”  (Töreky Zsuzsi: Édesanya simogat )

Simogatás, csiklandozás, arcmutogatás, láblóbálás, nagy felemelések, nagy összebújások, ölelések, kacagások, és még rengeteg dolog, amit a  dajkarímek és az ölbeli játékok nyújtanak. Olyan közös élmények, melyeket nem szabad kihagyni család életéből. “A dajkarímeknek , az ölbéli játékoknak azért ilyen erős a hatása, mert minden megtörténik egy rövid játék során, és az összes érzékszervet egyszerre mozgatja meg!”(Töreky Zsuzsi: Édesanya simogat )

Bárorítunk titeket, kedves anyukák, hogy énekeljetek , mondókázzatok, játsszatok sokat a pici és nagyobb babákkal egyaránt. Az ölbéli játékokat, ha már megtanultátok nem lehet otthon felejteni. Így bármilyen élethelyzetben és bárhol játszhatók (hosszú utakon, várakozás során, akár egy hisztisebb pillanatban is).

Az ölbeli játékok több típusa ismert (arcmutogató, piszéző, tapsoltató, ujjasdi, lovagoltató, hintáztató, táncoltató, sétáltató), ezeket pedig nem mindegy mikor és hogyan játsszuk. Életkorok alapján szeretnénk nektek ezeket rendszerezni és ezzel is segíteni a mindennapokat. Újszülött kortól egészen másfél éves korig. Minden fejlődési szakaszban írunk nektek mondóka ötleteket, illetve Rencsik-Non Bernadett korai fejlesztő segítségével leírjuk az adott életkor mozgásfejlődését is. Így tájékozódni tudsz, a te babád, épp hol tart a fejlődésben és milyen ölbéli játékot játszhattok vele.

Hamarosan közzé tesszük az első három hónap mondókáit, amiket mi a bihari mondókás gyűjteményekből válogatjuk nektek.

Felhasznált irodalom:

Rencsik-Non Bernadett: A baba mozgásfejlődése

Tatárné Nagy Ágnes: FejlesztÉsjáték Népi játékok a fejlesztés tükrében (Kisújszállás, 2022)

Töreky Zsuzsi: Édesanya simogat (Győr, 2022)

Ezek is érdekelhetnek

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük